Z artykułu: „Rodzaje impregnatów do wyrobów budowlanych”, tutaj link, wiadomo, że impregnaty można podzielić na te w rozpuszczalnikach wodnych jak i na te rozpuszczone w węglowodorach aromatycznych czy benzynie ekstrakcyjnej.

Trudno jednoznacznie wskazać, który rodzaj impregnatów, wodny czy rozpuszczalnikowy, jest lepszy. Wszystko zależy od materiału dla którego impregnat jest przeznaczony  i od funkcji, którą ma spełnić. 

Zarówno impregnaty wodne jak i rozpuszczalnikowe mogą być produktami najwyższej klasy, w zależności od swojego przeznaczenia. Fakt wykorzystania wody jako rozpuszczalnika, na pewno nie świadczy o złej jakości impregnacie. 

Impregnat składa się z cząsteczki impregnatu, tj. cząsteczki składnika aktywnego, „otoczonego” i przylegającego do cząsteczek rozpuszczalnika w którym dany impregnat rozpuszczono. To rozpuszczalnik jest nośnikiem impregnatu w głąb struktury materiału budowlanego. 

Kiedy impregnat wodny będzie lepszy?

Woda jako rozpuszczalnik, nie tworzy z impregnatem najmniejszej i najlżejszej cząsteczki, która dogłębnie spenetruje strukturę wyrobu budowlanego. Dodatkowo woda ma swoje napięcie powierzchniowe ( kąt zwilżalności) który w porównaniu z innymi rozpuszczalnikami jest stosunkowo wysoki. Nie wnika tym samym tak głęboko w materiał jak impregnaty rozpuszczalnikowe.

Jednak, w przypadku bardzo chłonnych i porowatych struktur, takich jak, drewno, beton czy chłonne kamienie naturalne (np. piaskowiec) fakt ten nie ma najmniejszego znaczenia, dla skuteczność impregnacji. Impregnat wodny sprawdzi się w przypadku takich materiałów tak samo dobrze jak impregnat rozpuszczalnikowy lub nawet lepiej.

Dzieje się tak z dwóch powodów, po pierwsze wyroby te są tak chłonne, że na taką samą głębokość zwilży je woda jak i rozpuszczalnik, a po drugie, nawet gdyby rozpuszczalnik przeniknął głębiej, to substancja aktywna impregnatu i tak usieciowała by się znacznie bardziej płytko niż dociera rozpuszczalnik.

Dawniej emulsje wodne, były kojarzone z gorszą jakością niż impregnaty rozpuszczalnikowe. Dzisiaj, przeświadczenie: ” im bardziej śmierdzi, tym lepszy produkt”, odeszło do lamusa, a producenci prześcigają się w tworzeniu jak najskuteczniejszych kompozycji w roztworach wodnych. Tworzone i otrzymywane są nowe komponenty, które coraz to lepiej sprawdzają się w roztworze wodnym.

Kiedy impregnat rozpuszczalnikowy będzie lepszy?

Zatem, impregnaty rozpuszczalnikowe mają większą zwilżalność powierzchni niż impregnaty  wodne, ale ma to znaczenie w przypadku gęstych i niskochłonnych wyrobów budowlanych, takich jak: skały naturalne magmowe ( granity, bazalty) lub wyroby klinkierowe czy gresy. W przypadku takich wyrobów budowlanych istotnie rozpuszczalnik ma duże znaczenie.

Powierzchnie polerowane, powierzchnie glazurowane, angobowane, beton architektoniczny, do impregnacji tych materiałów warto skorzystać z preparatu rozpuszczalnikowego. 

Warto też zauważyć, że niektóre rodzaje substancji aktywnych, zawartych w impregnacie, wręcz wymagają jako nośnika rozpuszczalnika, a nie wody. 

Jedną pewną rzeczą jest to, że producenci impregnatów robią wszystko, aby stworzyć wysokiej klasy produkty do wszystkich powierzchni na bazie rozpuszczalnika wodnego, gdyż jest to spowodowane coraz wyższymi normami ekologicznymi.

Porównanie impregnatów wodnych i rozpuszczalnikowych

porównanie impregnatu wodnego i rozpuszczalnikowego
Close Menu
×

Koszyk