Kamień naturalny to szlachetny ale i wymagający materiał budowlany. Wykorzystywany jest aby pełnić zadania funkcjonalne, ale głównie dekoracyjne. Minusem kamieni naturalnych jest ich różnorodność, w kontekście znajomości czyszczenia, pielęgnacji i konserwacji różnego rodzaju kamieni naturalnych. Aby ułatwić użytkowanie i bieżącą pielęgnację powierzchni z kamienia, bardzo ważna jest ich właściwa impregnacja. Impregnacja nie jest zabiegiem koniecznym, ale tylko ona pozwoli utrzymać taras kamienny w czystości, bez glonów, ochronić blat kamienny przed plamami po kawie, sokach czy winie, czy wzmocnić strukturę elewacji z piaskowca przed nadmiernym wykruszaniem się.

Dobór odpowiedniego preparatu, uwzględniającego rodzaj kamienia, sposób jego wykończenia, jego lokalizację czy funkcje które ma spełnić, jest prawdziwą sztuką. Impregnacja to proces nasączenia wyrobu budowlanego impregnatem, w celu nadania mu pożądanych właściwości. Warto podkreślić, że impregnaty do kamienia dzielą się na wodne i rozpuszczalnikowe, te oparte na żywicy syntetycznej, żywicy silikonowej, teflonie lub cząstkach krzemoorganicznych. Kamienie naturalne dzielą się z kolei na te pochodzenia metamorficznego, magmowego, wapienne lub te niezawierające wapieni. Mogą być wykończone na wysoki połysk lub nie. W zależności od tych zmiennych, dobór odpowiedniego impregnatu może być trudnym zadaniem.

Kamienie polerowane? Jaki impregnat do kamienia polerowanego?

Kamienie polerowane wymagają największej dozy pielęgnacji. Jest to spowodowane tym, że z uwagi na ich dekoracyjne polerowane wykończenie, znajdują zastosowanie na blatach kuchennych, podłogach lub tarasach, a więc na powierzchniach szczególnie narażonych na plamy. Polerowane powierzchnie kamienia naturalnego, z uwagi na otwartą strukturę porów i kapilarną budowę, są podatne na zabrudzenia powstałe w skutek normalnego użytkowania powierzchni. Plamy po kawie, tłuszczu, sokach, herbacie, winie mogą pozostawić trwały ślad na  niezabezpieczonej powierzchni kamienia. W obliczu ryzyka nieodwracalnego uszkodzenia kamienia, impregnacja kamieni polerowanych zdaje się być koniecznością.

Niestety powierzchnie polerowane, zwłaszcza kamieni naturalnych, nie mogą być impregnowane „typowymi” impregnatami najpowszechniej stosowanymi do impregnacji wyrobów budowlanych. Powodów dla których impregnaty te muszą, być preparatami najwyższej jakości jest kilka. Oto one:

  • Impregnat do kamienia polerowanego nie może tworzyć filmu

Polimerowy film z żywicy silikonowej czy akrylowej na powierzchni gładkiego, polerowanego, szlachetnego marmuru lub granitu, wyglądałby bardzo źle. Mógłby zacząć się ścierać, złuszczać lub zwyczajnie nie przyjąć się na jego powierzchni.

  • Impregnat musi spenetrować kamień

Kamienie naturalne polerowane, zwłaszcza granity czy bazalty, są bardzo mało nasiąkliwe. Kropla wody na ich powierzchni będzie się długo utrzymywać zanim się wchłonie i połowicznie wyparuje. Dlatego nośnik impregnatu, musi posiadać stopień zwilżalności znacznie większy niż woda, aby przetransportować substancje aktywne impregnatu w głąb struktury kamienia.

  • Impregnat musi chronić przed plamami i tłuszczem

Jest nie lada sztuką dla impregnatów, aby spełnić powyższe dwa czynniki i jednocześnie być odpornym na plamy po sokach, kawie czy winie. Tylko impregnaty z dodatkiem fluoru, fluorowo-polimerowe mogą spełnić to zadanie. Niestety floro-polimery są jednymi z najdroższych komponentów.

  • Impregnat nie może pozostawić po sobie smug

Impregnat w końcu na powierzchni nie może być widoczny. Musi się dać wypolerować, tak aby kamień nie stracił pierwotnego połysku.

Poniższe impregnaty spełniają wszystkie powyższe wymagania:

Rekomendowane produkty do kamienia polerowanego

Impregnacja piaskowców, trawertynów i wapieni.

Piaskowce, trawertyny, wapienie to rodzaje skał bardzo popularne w budownictwie. Najczęściej występują na fasadach budynków. Lokalizacja ta sprawia, że są bardzo wyeksponowane na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. To sprzyja nie tylko erozji kamienia, ale także na porastanie kamienia glonami, mchem czy porostami. Zacieki z opierzeń i innych konstrukcji elewacji również przyczyniają się do powstawania nieestetycznych zacieków.

Impregnacja kamienia elewacyjnego jest bardzo istotna, gdyż może zredukować wszystkie czynniki negatywne, na które skała na elewacji jest narażona.  Ważny w tym przypadku jest rodzaj bazy impregnatu do kamienia. Rozpuszczalnik ma mniejsze znaczenie, ponieważ kamienie te są bardzo mocno nasiąkliwe, zatem woda bez problemu przetransportuje w jego głąb substancje aktywne.

Pożądanym rodzajem impregnatów w tym przypadku są impregnaty krzemoorganiczne, silanowe.

Dlaczego impregnaty silanowe są najlepsze dla wapieni?

Powodów jest kilka.

  • Impregnaty krzemoorganiczne, czyli zawierające krzem, w długofalowym stopniu są dodatkowym źródłem skałotwórczym wzmacniającym strukturę kamienia.
  • Impregnaty silanowe, nanotechnologiczne, są w pełni paro przepuszczalne. Ściana z kamienia naturalnego i sam kamień, mogą swobodnie „oddychać”, a procesy wymiany gazów nie zostają zaburzone.
  • Przy odpowiednich komponentach impregnaty te wzmacniają strukturę piaskowca, który jest mniej podatny na erozję.
  • Impregnaty silanowe z uwagi na prostą monomerową budowę są najtrwalszymi impregnatami do wyrobów budowlanych. Są bardzo odporne na procesy zamarzania i odmarzania, wodę oraz porost mikroorganizmów.

Piaskowce i inne kamienie wapienne, należy praktycznie zawsze zaimpregnować, nie tylk oz punktu widzenia estetycznego, ale przede wszystkim konstrukcyjnego. Skały te są bardzo nasiąkliwe, co powoduje ich szybką degradację podczas procesów zamarzania. W naszym sklepie pomożemy wybrać najlepszy impregnat do tego celu.

Warto zauważyć, że powinno się wystrzegać stosowania impregnatów polimerowych silikonowych na kamieniach naturalnych zawierających wapień. Impregnaty silikonowe z uwagi na zawarte w nich wodorotlenki potasu lub sodu nie powinny być stosowane do impregnacji kamieni wapiennych z uwagi na występowanie w materiale po ich użyciu dużych ilości soli rozpuszczalnych w wodzie. Dodatkowo hamowana jest reakcji hydrolizy i polikondensacji w materiale impregnowanym. 

Kolejnym zagadnieniem, dotyczącym impregnacji skał wapiennych jest ich reaktywność. Podłoża o dużej reaktywności, tj. o dużej zawartości związków mineralnych wychwytujących cząstki krzemoorganiczne z impregnatów, jest trudno dogłębnie zaimpregnować, gdyż cząsteczki z impregnatów, przywierająco pierwszych reaktywnych minerałów w podłożu, na jakie trafią.

Impregnaty do piaskowców i kamieni wapiennych:

Podstawowy podział impregnatów do kamieni naturalnych

Oprócz typowego dla wszystkich impregnatów, podziałowi na impregnaty wodne i rozpuszczalnikowe, impregnaty do kamieni naturalnych można podzielić przede wszystkim na te dedykowane kamieniom chłonnym i kamieniom niskochłonnym.

Impregnaty do kamieni chłonnych najczęściej występują w postaci dyspersji wodnej. Kamieniami chłonnymi są: wapień, marmur, piaskowiec, trawertyn, alabaster czy dolomit. Woda jest w tym przypadku wystarczającym nośnikiem dla czynniak aktywnego. Zastosowanie impregnatu rozpuszczalnikowego, nie miało by sensu, z uwagi chociażby na problem reaktywności podłoża skał wapiennych.

Do kamieni niskochłonnych zaliczamy: Granit, Gnejs, Bazalt czy Sjenit. Dobre impregnaty do powierzchni niskochłonnych, charakteryzują się przede wszystkim zastosowaniem rozpuszczalnika jako nośnika substancji aktywnej. Poniżej lista najlepszych impregnatów rozpuszczalnikowych do kamieni niskochłonnych.