Kostka brukowa jest wyrobem budowlanym narażonym na ogromną liczbę czynników, wpływających na jej trwałość i żywotność jej walorów wizualnych. Woda, promieniowanie UV, periodyczne zamarzanie i odmarzanie, ścieranie czy nawet podciąganie kapilarne wilgoci, to tylko nieliczne czynniki, które wpływają na żywotność kostki brukowej. Najczęstszym objawem zużycia powierzchni kostki, obok jej uszorstkowienia jest utrata koloru.

Kostki brukowe, najczęściej wykonane są z betonu wibrowanego, wzbogacanego o różnego rodzaju dodatki i plastyfikatory, które nadają kostce odpowiednich właściwości. Beton, pomimo dużej trwałości nie jest wieczny, a kostka bardzo często  ulega zmianie wyglądu, pod wpływem powyższych czynników.

Beton, jako kompozyt wykonany z mieszanki składników, aby uzyskać odpowiedni kolor, otrzymuje w swoim składzie odpowiednie pigmenty. Barwienie betonu może być wykonane w masie lub powierzchniowo (na grubość 2-3 mm). Istnieje szereg zalet barwienia betonu w masie (tj. nie ma efektu utraty koloru jeśli powierzchnia zostanie starta, uszkodzona, porysowana, nie ma problemów z docinaniem). Zaletą barwienia powierzchniowego kostki jest z kolei niższa cena wyrobu.  Pigmenty dodane do betonu, to najczęściej tlenki żelaza i innych metali, które podlegają procesom utleniania czy wypłukiwania pigmentu przez wodę.

Utrata koloru kostki, może być dla właścicieli domów dużym problemem, gdyż kostka brukowa obecnie nie pełni funkcji wyłącznie użytkowej, ale coraz częściej funkcje estetyczną. Jej zadaniem jest bycie wizytówką domu i upiększanie posesji. Problem utraty koloru dotyczy przede wszystkim kostek ciemnych ( czarnych, grafitowych, antracytowych), gdyż to w ich przypadku utrata lub utlenienie części pigmentu bardzo mocno rozjaśni kostkę, a nie tego oczekiwali inwestorzy, wybierając ciemny kolor kostki. 

Na rynku dostępne są impregnaty pogłębiające kolor kostki, z tzw. Efektem „mokrej kostki”. Jednak, nie zawsze zastosowanie takiego impregnatu da pożądany rezultat pogłębienia koloru kostki. Kostka brukowa może okazać się tak chłonna, lub wypłukanie pigmentu tak znaczące, że nawet położenie 2-3 warstw impregnatu nie pomoże. Wówczas jedynym wyjściem, może się okazać zastosowanie impregnatu koloryzującego do kostki brukowej.

Impregnat koloryzujący do kostki brukowej Silbruk Kolor Lakma

Czym jest impregnat koloryzujący do kostki brukowej?

Najprościej można zobrazować jego działanie jako połączenie zalet farby i impregnacji hydrofobowej. Jest to po prostu impregnat hydrofobowy z dodatkiem pigmentów, które normalnie są stosowane przy produkcji kostki betonowej. Czy zatem impregnat to farba?

Nie, impregnat koloryzujący to nie jest farba, ale czerpie to co najlepsze z farb i z impregnatów do kostki brukowej, aby zabezpieczyć kostkę i jednocześnie przywrócić jej utracony kolor. Od farb, odróżniają go dwie rzeczy. Pierwsza z nich, to efekt hydrofobowy.

Po aplikacji produktu na powierzchni kostki betonowej, tworzy się efekt hydrofobowy, który nadaje kostce brukowej właściwości samoczyszczące i ograniczające jej nasiąkliwość wodą. Dzięki temu, kostka wolniej się brudzi, jej powierzchnia nie porasta glonem, mchem i porostami. Ewentualne zabrudzenia łatwiej też usunąć z powierzchni zaimpregnowanej kostki. Jednym słowem, kostka nabiera właściwości tka jak po typowym zaimpregnowaniu hydrofobowym.

Drugą różnicą impregnatu koloryzującego, ale i zaletą względem zwykłej farby do betonu jest głębsza penetracja impregnatu wgłęb kostki. Typowa farba do betonu, na bazie najpopularniejszego akrylu, jest w pełni kryjąca. Oznacza to, że na powierzchni kostki tworzy się żywiczny film farby. Ta cienka warstwa żywicy, która odpowiada za pomalowanie powierzchni, w przypadku kostki po której odbywa się ruch pieszych i pojazdów, mogła by się zwyczajnie ścierać i złuszczać. Pod wpływem promieniowania UV, mógł by się rozpocząć proces kredowania, żółknięcia i spękania powłoki.

Pigment z impregnatu koloryzującego nie tworzy żywicznego filmu, tylko głębiej penetruje strukturę kostki brukowej. Wspomniane powyżej problemy, nie dotyczą zatem impregnatu, a sam efekt jest dużo bardziej trwały.

Warto też zauważyć, że impregnacja koloryzująca umożliwia całkowitą zmianę koloru kostki brukowej, co umożliwia całkowite przeranżowanie wyglądu posesji.

Impregnaty koloryzujące NANOSTONE

Centrum Impregnacji - impregnacja koloryzująca- przedImpregnat koloryzujący - Centrum Impregnacji

Koloryzujące

Gdybyś chciał zakupić farbę do betonu, odwiedź nasz siostrzany sklep