Wybór projektu

Dom parterowy z dachem dwuspadowym do 100 m² bez garażu - oferta domów oszczędnych z katalogu Muratora

Autor Olaf Makowski
Olaf Makowski17.02.20244 min.
Dom parterowy z dachem dwuspadowym do 100 m² bez garażu - oferta domów oszczędnych z katalogu Muratora

Dom parterowy z dachem dwuspadowym to popularny typ budynku mieszkalnego w Polsce. W artykule przedstawiamy ciekawą ofertę domów o powierzchni do 100 m2 z katalogu Muratora, które charakteryzują się oszczędną konstrukcją - nie mają garażu. Te nieduże domy mają prostą bryłę z dwuspadowym dachem i dużymi przeszkleniami od frontu. Wnętrza zaprojektowano funkcjonalnie - zazwyczaj z 3 sypialniami, salonem, kuchnią i łazienką. Przybliżamy 4 warianty tych oszczędnych projektów.

Dom parterowy z dachem dwuspadowym - popularny i funkcjonalny

Dom parterowy z dachem dwuspadowym to jeden z najczęściej wybieranych typów budynków mieszkalnych w Polsce. Taki projekt domu łączy w sobie szereg zalet.

Po pierwsze, parterowa bryła bez piętra jest wygodna dla starszych osób oraz rodzin z małymi dziećmi. Wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie, co ułatwia komunikację i zapewnia większe bezpieczeństwo.

Po drugie, dach dwuspadowy należy do najprostszych i najtańszych w budowie przykryć dachowych. Jednocześnie zapewnia odpowiednią wentylację poddasza i chroni wnętrza przed opadami atmosferycznymi.

Niewielki metraż w zgodzie z potrzebami

Kolejną zaletą prezentowanych tutaj projektów jest ich niewielki metraż, sięgający 100 m2. Domy te nie mają przewymiarowanych, niepotrzebnych przestrzeni.

Dzięki temu ich budowa i późniejsze utrzymanie są tańsze. Jednocześnie wnętrza zostały zaplanowane tak, by zaspokajać potrzeby 3-5 osobowej rodziny.

Brak garażu to świadomy wybór

Prezentowane w artykule projekty domów nie uwzględniają garażu. Jest to celowy zabieg, mający na celu obniżenie kosztów budowy i zmniejszenie powierzchni zabudowy.

Dzięki temu budynek mieszkalny może powstać na węższej i krótszej działce. Dodatkowo, likwidacja garażu pozwala zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Gdzie zaparkować samochód?

Skoro projekty nie mają garażu, gdzie w takim razie zaparkować samochód? W zależności od warunków na działce, do dyspozycji mamy kilka rozwiązań.

  • miejsce parkingowe na podjeździe przed domem,
  • wiata lub zadaszony parking obok budynku mieszkalnego,
  • wolnostojący garaż w oddaleniu od domu.

Warto te opcje przeanalizować i wybrać najkorzystniejszą. Parking zadaszony obok domu będzie najtańszy w budowie.

Czytaj więcej: Projekt domu 160m² 5 pokoi nieszablonowy katalog Muratora

Duże przeszklenia od frontu doświetlają wnętrza

Charakterystycznym elementem prezentowanych projektów są duże przeszklenia od strony frontowej budynku. Dzięki nim do wnętrz domu wpada więcej światła dziennego.

Zastosowanie przeszkleń pozwala ograniczyć rachunki za oświetlenie w ciągu dnia. Ponadto, efektowne okna czynią elewację frontową bardziej urozmaiconą i nowoczesną.

Liczba przeszkleń Efekt
2-3 duże okna Doświetlenie salonu i jadalni
4-5 mniejszych okien Oświetlenie kuchni, sypialni i łazienki

Dobrze zaprojektowana elewacja frontowa korzystnie wpływa na odbiór całego domu i podnosi jego walory estetyczne.

Klasyczny podział na strefę dzienną i nocną

Dom parterowy z dachem dwuspadowym do 100 m² bez garażu - oferta domów oszczędnych z katalogu Muratora

We wnętrzach projektowanych domów widać wyraźny podział na część dzienną i nocną. Takie rozwiązanie sprawdza się w budynkach mieszkalnych od lat.

W części dziennej, od frontu znajdują się najczęściej używane pomieszczenia: salon połączony z jadalnią i kuchnia. Czasem projektanci dodają tutaj gabinet lub spiżarnię.

Strefa nocna z 3 sypialniami

Z kolei w części nocnej budynku umieszczone są sypialnie, zwykle 3 w projektach domów do 100 m2. Łazienka i osobne WC z reguły też znajdują się w tej strefie.

Dobrze zaprojektowany dom powinien mieć wygodną komunikację pomiędzy strefą dzienną i nocną. Kluczowe jest połączenie kuchni z jadalnią oraz łatwy dostęp do łazienki z sypialni.

4 warianty domów oszczędnych od Muratora

Omówione cechy konstrukcyjne i architektoniczne odnoszą się do 4 podobnych projektów domów parterowych, które zaprezentowano w artykule.

Są to modele domów o powierzchni około 100 m2 z katalogu Muratora, należące do serii "Dom oszczędny". Charakteryzują się prostą, funkcjonalną formą i niewygórowanymi kosztami budowy.

Architekt przygotował 4 warianty tych oszczędnych projektów. Różnią się one układem pomieszczeń, metrażem lub kształtem dachu.

Dzięki temu można wybrać projekt najbardziej pasujący do potrzeb konkretnej rodziny i warunków panujących na działce. Z pewnością warto przyjrzeć się bliżej tym ciekawym propozycjom domów z katalogu Muratora.

Podsumowanie

W artykule przedstawiono 4 projekty domów parterowych z dachem dwuspadowym o powierzchni około 100 m2, należące do serii Dom oszczędny z katalogu Muratora. Są to funkcjonalne domy bez garażu, zaprojektowane z myślą o optymalizacji kosztów budowy i późniejszego utrzymania.

Projekty te charakteryzują się prostą, klasyczną bryłą, dużymi przeszkleniami od frontu oraz standardowym podziałem na strefę dzienną i nocną z 3 sypialniami. Domy z tej serii stanowią ciekawą alternatywę dla osób poszukujących niedrogiego projektu o powierzchni do 100 m2.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Który impregnat do drewna jest najlepszy? Jaki impregnat do drewna wybrać?
  2. Nowe zasady Czystego Powietrza - rewolucja w dopłatach do pomp ciepła od czerwca!
  3. Koszt budowy domu pod klucz i bez wykończenia za m² - porównanie cen.
  4. Producent Marki Premium - Lakma
  5. Kamień naturalny - impregnaty
Autor Olaf Makowski
Olaf Makowski

Będąc projektantem ogrodów opisuję na blogu różne metody zabezpieczania i renowacji powierzchni tarasów, ścieżek, schodów i innych elementów małej architektury.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły