Dach

Jak prawidłowo układać papę na drewnianym dachu? PoradnikCzytaj opis krok po kroku!

Autor Izyda Zalewska
Izyda Zalewska20.04.20246 min.
Jak prawidłowo układać papę na drewnianym dachu? PoradnikCzytaj opis krok po kroku!

Układanie papy na drewnianym dachu wymaga przygotowania odpowiedniego podłoża i zachowania pewnych zasad, aby uzyskać szczelne poszycie. W tym poradniku krok po kroku dowiesz się, jakie rodzaje papy wybrać w zależności od przeznaczenia dachu, kiedy i jak stosować podkład, jak łączyć arkusze papy oraz jak prawidłowo mocować papę do deskowania, aby uniknąć nieszczelności. Poznasz też sposoby na uszczelnianie newralgicznych punktów dachu - kominów i okien dachowych.

Jak przygotować podłoże pod papę?

Przed przystąpieniem do układania papy na drewnianym dachu należy odpowiednio przygotować podłoże, czyli deskowanie. Deski powinny być suche (wilgotność poniżej 20%), wytrzymałe i dobrze zaimpregnowane środkami grzybo- i owadobójczymi. Nie powinny pracować, a więc należy zastosować węższe deski lub łączyć je na pióro-wpust, by ograniczyć odkształcanie. Deskowanie musi tworzyć stabilne, sztywne i równe podłoże pod papę.

Przed ułożeniem papy na dachu drewnianym z desek, należy sprawdzić ułożenie każdej deski i w razie potrzeby poprawić. Nierówności i szczeliny między deskami mogą powodować fałdowanie się papy i przecieki. Trzeba także sprawdzić mocowanie desek do więźby i w razie potrzeby dobić brakujące ćwieki lub wkręty.

Szczelina wentylacyjna pod deskowaniem

Podczas krycia dachów z desek papą, ważne jest wykonanie szczeliny wentylacyjnej pod deskowaniem. Umożliwi ona cyrkulację powietrza i odprowadzenie wilgoci z połaci dachowej. Wysokość szczeliny powinna wynosić 2-5 cm w zależności od długości dachu. Dla zapewnienia drożności szczeliny, należy zamontować wsporniki dystansowe lub pozostawić przerwy między deskami.

Jakie rodzaje papy wybrać?

Wybierając materiały do deskowania dachu papą, należy zdecydować, czy ma ona stanowić tymczasową, czy docelową izolację przeciwwilgociową. Jeśli tymczasową - wystarczy zwykła papa podkładowa. Gdy będzie pełnić funkcję docelową lub przejściową, ale na kilka sezonów, trzeba zastosować dwie warstwy papy: podkładową i wierzchniego krycia.

Papa podkładowa w pierwszej warstwie wzmacnia izolację i stabilizuje położenie warstwy wierzchniej. Powinna to być papa o gramaturze min. 250 g/m2. Najczęściej stosowana jest papa asfaltowa na tekturze budowlanej lub na welonie szklanym. Koszt podkładu papy to ok. 7-15 zł/m2.

Papa wierzchniego krycia to najważniejsza warstwa decydująca o szczelności poszycia. Musi być wytrzymała, elastyczna i odporna na działanie czynników atmosferycznych. Dobrym i niedrogim wyborem jest papa na osnowie z tektury budowlanej lub włókniny poliestrowej. Koszt to ok. 15-25 zł/m2.

Czytaj więcej: Trwałość, wyciszenie, energia i oddychanie – MPFort 2F!

Kiedy stosować podkład pod papę?

Podkład pod papę na dachu drewnianym można pominąć tylko wtedy, gdy deskowanie jest idealnie gładkie i papa ma stanowić krycie tymczasowe, na kilka miesięcy. Najczęściej jednak warto go zastosować, co zapewni lepszą izolację i ochronę hydroizolacji przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Podkład z papy podkładowej pozwala także wyrównać niewielkie nierówności podłoża z desek i zapobiec odkształceniom papy wierzchniego krycia. Dzięki temu można uzyskać równą, gładką powierzchnię poszycia.

Podkład nie jest wymagany jeśli stosujemy papę termozgrzewalną lub papę samoprzylepną, które same przylegają szczelnie do podłoża. Warto jednak pamiętać, że są to droższe rozwiązania.

Jak łączyć arkusze papy?

Jak prawidłowo układać papę na drewnianym dachu? PoradnikCzytaj opis krok po kroku!

Układanie papy na dachu polega na łączeniu arkuszy papy na zakłady poprzeczne i podłużne. Minimalna szerokość zakładu wynosi 10 cm. Brzegi arkuszy łączymy przez zgrzewanie (w przypadku papy termozgrzewalnej), sklejanie lepikiem bitumicznym na zimno lub gorąco albo zszywanie specjalnymi zszywkami do papy.

Aby zapewnić wodoszczelność, zakłady muszą być starannie połączone na całej długości. Po złączeniu arkuszy, miejsca zakładów należy dokładnie docisnąć np. rolką dociskową. Dzięki temu klej lub masa bitumiczna rozprowadzi się równomiernie i szczelnie połączy arkusze.

Pamiętaj, że prawidłowe łączenie arkuszy papy na zakłady ma kluczowe znaczenie dla szczelności całego poszycia z desek papą. Dokładne sklejenie lub zgrzanie zakładów zapobiegnie przeciekom wody opadowej przez dach.

Jak mocować papę do deskowania?

Sposób mocowania papy do deskowania zależy od rodzaju papy i czasu eksploatacji poszycia:

Sposób mocowania papy do deskowania zależy od rodzaju papy i czasu eksploatacji poszycia:

  • papę podkładową i papę na tekturze mocuje się za pomocą papiaków (gwoździ) z podkładkami papowymi
  • papę termozgrzewalną i samoprzylepną przykleja się całą powierzchnią do podłoża z wykorzystaniem wysokiej temperatury lub specjalnej masy klejącej z wierzchu papy

Papiaki zagłębia się w deskowaniu na głębokość min. 1 cm i rozmieszcza równomiernie, co ok. 20-30 cm. Wzdłuż krawędzi arkuszy papy wbija się podwójny rząd papiaków w odległości 4-5 cm od brzegu. Przybicie papiaków tylko przy górnej krawędzi arkusza i przykrycie ich kolejnym pasmem papy zapobiega przeciekom.

Aby uniknąć zerwania papy przez wiatr w początkowym okresie, całą powierzchnię papy można dodatkowo przybić do desek łatami drewnianymi. Po ułożeniu docelowego pokrycia łaty należy jednak zdemontować, aby nie kolidowały z wentylacją dachu.

Jak uszczelniać kominy i okna dachowe?

Bardzo ważne dla szczelności poszycia z desek papą jest wykonanie uszczelnień w newralgicznych punktach dachu – przy kominach, oknach dachowych i koszach. Pasy papy powinny być wywinięte na ściany komina i okien na wysokość min. 30 cm. Do komina arkusze papy mocuje się za pomocą pasków blachy i uszczelnia lepikiem bitumicznym.

W koszach należy wykonać wpuszczenie jednej połaci papy w drugą na min. 50 cm, tak aby woda spływała po warstwach papy, a nie pod papę. Styki połaci dodatkowo uszczelnia się masą klejową i dodatkowym pasem papy tzw. nakładką koszową.

Prawidłowe obróbki blacharskie z montażem pasów uszczelniających i grzbietów z papy chronią połączenia połaci dachowych z pionowymi elementami przed przeciekami i zawilgoceniem konstrukcji dachu.

Podsumowanie

Układanie papy na drewnianym dachu wymaga przygotowania stabilnego, wytrzymałego i suchego podłoża z desek, wyboru odpowiedniego rodzaju papy do zastosowania, docisku do deskowania oraz uszczelnienia newralgicznych punktów takich jak kominy i okna. Przestrzeganie podanych zasad pozwoli uzyskać szczelne i trwałe poszycie z desek papą, chroniące wnętrze budynku przed zawilgoceniem i przeciekami.

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w poradniku okażą się pomocne przy układaniu papy na Twoim dachu i pozwolą uniknąć typowych błędów. W razie dodatkowych pytań, polecamy skorzystanie z pomocy fachowca lub producenta materiałów.

Najczęstsze pytania

Deski na deskowanie pod papę powinny mieć grubość ok. 2,5 cm. Cieńsze deski mogą się zbytnio uginać. Z kolei zbyt grube będą ciężkie, trudniejsze w montażu i droższe. Optymalna szerokość desek to ok. 12-15 cm.

Przed montażem deski należy zaimpregnować środkami ochrony drewna o działaniu grzybo- i owadobójczym. Preparaty te wn ikają w głąb drewna i zabezpieczają je przed rozwojem pleśni, butwieniem i atakiem owadów.

Nie, samo mocowanie papiakami jest niewystarczające. Dodatkowo całą powierzchnię papy trzeba docisnąć do deskowania za pomocą łat drewnianych lub talentów. Zapobiegnie to zerwaniu papy przez wiatr.

W tych newralgicznych miejscach należy zastosować zakłady z wywinięciem jednej warstwy papy na drugą. Dodatkowo miejsca styku uszczelnia się masą klejącą i dodatkowymi pasami papy tzw. nakładkami koszowymi.

Zaleca się przeglądy papy na dachu przynajmniej 2 razy w roku - wiosną i jesienią. Należy sprawdzić stan połączeń arkuszy i ich przyklejenie do podłoża. Ubytki i odspojenia trzeba natychmiast uzupełnić i skleić.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Który impregnat do drewna jest najlepszy? Jaki impregnat do drewna wybrać?
  2. Koszt budowy domu pod klucz i bez wykończenia za m² - porównanie cen.
  3. Producent Marki Premium - Lakma
  4. Kamień naturalny - impregnaty
  5. Imprachron - klasyczny impregnat do drewna
Autor Izyda Zalewska
Izyda Zalewska

Jako technik technologii drewna zajmuję się na blogu tematyką zabezpieczania i renowacji drewnianych elementów architektury ogrodowej - mebli, pomostów, pergoli, ogrodzeń.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły