Filtry

Beton i kostka brukowa to jeden z podstawowych materiałów budowlanych. Stosuje się je zarówno przy budowie domów jednorodzinnych jak i budynków przemysłowych / komercyjnych. Powierzchnie betonowe znalazły swoje zastosowanie wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Beton i kostka brukowa posiadają bardzo dużo zalet, ale również wady. Dlatego, żeby zapobiec nieprzyjemnym sytuacjom należy przeprowadzać odpowiednią pielęgnację tego materiału budowlanego. Preparaty pielęgnujące powierzchnie betonowe to odpowiednio dobrane środki czyszczące oraz impregnaty.

Po pierwsze powierzchnie betonowe to coraz silniejszy trend w wykończeniu pomieszczeń. Płyty ścienne, panele 3d, donice betonowe, czy meble z betonu architektonicznego to bardzo nowoczesne, ale i elegancki sposób wykończenia. Do pielęgnacji tego rodzaju materiału budowlanego sprawdzi się impregnat do betonu architektonicznego. Impregnat ułatwi utrzymanie czystości.

Po drugie powierzchnie betonowe zawładnęły powierzchniami na zewnątrz. Kostki brukowe, płyty chodnikowe, krawężniki znajdują się na ogrodzeniach, podjazdach, tarasach, czy ogólnie w ogrodach. Jest to zasługa tego, że powierzchnie betonowe są trwałe, wytrzymałe oraz odporne na warunki atmosferyczne.

Zadbane powierzchnie betonowe mogą cieszyć oczy swoich właścicieli przez wiele lat. Takim sposobem jest impregnacja. Impregnacja posiada cały szereg zalet, przede wszystkim ułatwia utrzymanie czystości. Impregnaty hydrofobowe nadają powierzchni odporność na szkodliwe działanie wody. Przy tym nie naruszają jej paroprzepuszczalności. Dzięki tym właściwościom kostki brukowe stają się mrozoodporne. Impregnacja sprawia również, że powierzchnie betonowe mniej chłoną wodę, a to skutkuje mniejszym porastaniem mchami i glonami.

W naszym asortymencie polecamy wysokiej jakości środki czyszczące i impregnaty najlepszych producentów. Polecamy produkty: Dynasil, Lakma, ProtecGuard.

Wiele bardzo wartościowych informacji można znaleźć w artykule „Który impregnat do kostki brukowej wybrać?” oraz tutaj.

Dlaczego warto stosować impregnaty do kostki brukowej?

W przypadku każdego materiału budowlanego warto zastosować impregnację hydrofobową. Zadaniem impregnatów do kostki brukowej oraz betonu jest przede wszystkim ochrona powierzchni przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, zabrudzeniami oraz korozją. Beton podobnie jak każdy inny materiał, ulega z czasem niszczeniu pod wpływem czynników zewnętrznych. Mowa wówczas o korozji betonu. Można jej zapobiec poprzez nadanie powierzchni właściwości hydrofobowych i ograniczenie jej nasiąkliwości. 

Efekt hydrofobowy po impregnacji kostki, ułatwia również utrzymanie kostki brukowej w należytej czystości lub przynajmniej ułatwia jej wyczyszczenie. Efekt perlenia wody wytwarza na powierzchni betonowej efekt samoczyszczący kurz, przy każdym opadzie deszczu. Odpowiednio zastosowane impregnaty chronią także powierzchnie przed utratą koloru lub mogą wpłynąć na tzw. efekt pogłębienia koloru. Właściciele posesji, głównie z grafitowymi kostkami, narzekają na duże odbarwienie kostki z czasem jej użytkowania. Impregnaty z tzw. efektem mokrej kostki temu zapobiegają. 

Jak działają impregnaty z efektem mokrej kostki?

impregnat z efektem mokrej kostki działanie

Impregnaty z efektem mokrej kostki działają głównie poprzez wytworzenie na kostce filmu polimerowego, który zakrzywia promienie słońca sprawiając, że mniejsza ich ilość jest odbijana od powierzchni, przez co kostka wygląda jakby była mokra. Innym sposobem jest natłuszczenie kostki, które również wpływa na optykę i postrzeganie powierzchni. 

Zastosowane impregnaty do kostki brukowej przynoszą jej głównie poniższe korzyści:

  1. ułatwiają utrzymanie czystości na kostce
  2. spowalniają porost glonów i mchów
  3. zwiększają mrozoodporne właściwości kostki brukowej
  4. ograniczają nasiąkliwość kostki wodą
  5. chronią kostkę przed trwałymi plamami
  6. mogą poprawić właściwości wizualne kostki.