Aktualności

Koszt budowy domu pod klucz i bez wykończenia za m² - porównanie cen.

Autor Izyda Zalewska
Izyda Zalewska07.02.20247 min.
Koszt budowy domu pod klucz i bez wykończenia za m² - porównanie cen.

Koszt budowy domu pod klucz i bez wykończenia za m2 - porównanie cen to kluczowy temat dla osób planujących budowę własnego domu. W artykule przedstawimy aktualne koszty budowy domu na podstawie danych GUS, Oferteo i Sekocenbudu. Dowiesz się, jakie są różnice w kosztach budowy domu pod klucz i bez wykończenia. Sprawdzimy też, jak zmieniają się ceny materiałów budowlanych i usług wykończeniowych. To pozwoli Ci lepiej zaplanować budżet na realizację marzenia o własnym domu.

Jakie są koszty budowy domu wg GUS

Główny Urząd Statystyczny regularnie publikuje dane na temat średnich kosztów budowy domów mieszkalnych w Polsce. Wg GUS w III kwartale 2023 roku koszt 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego wyniósł 6335 zł. Jest to znaczący wzrost w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku, kiedy koszt ten wynosił 5295 zł.

Dane GUS dotyczą jednak raczej budów deweloperskich i blokowych, a nie domów jednorodzinnych budowanych indywidualnie. W tym drugim przypadku koszty są zazwyczaj niższe.

Dynamika wzrostu kosztów budowy

Warto zwrócić uwagę na dynamiczny wzrost kosztów budowy w ostatnich latach. Jeszcze w 2020 roku średni koszt 1m2 powierzchni użytkowej wynosił 4493 zł. Oznacza to wzrost o aż 41% w ciągu zaledwie 3 lat.

Nic nie wskazuje na to, żeby ten trend miał się odwrócić. Wręcz przeciwnie, eksperci przewidują dalsze podwyżki cen materiałów i usług budowlanych w najbliższej przyszłości.

Ile kosztuje budowa domu według Oferteo

Firma Oferteo, która kojarzy ze sobą klientów i wykonawców z branży budowlanej, oszacowała średnie koszty budowy domu jednorodzinnego o powierzchni 100 m2. Według ich wyliczeń całkowity koszt (materiały plus robocizna) takiego domu do stanu deweloperskiego wynosi obecnie od 3350 do 4850 zł za m2.

Oznacza to, że całkowity koszt budowy 100-metrowego domu to 335-485 tys. zł. Jest to dość szeroki przedział, który zależy m.in. od zastosowanych materiałów i technologii budowy.

Należy pamiętać, że cena podana przez Oferteo nie obejmuje kosztów działki budowlanej, przyłączy, projektu czy nadzoru budowlanego. Te dodatkowe pozycje mogą zwiększyć całkowity koszt inwestycji nawet o 100-150 tys. zł.

Czytaj więcej: Zalety impregnacji wyrobów budowlanych

Koszt budowy domu wg Sekocenbudu

Jeszcze inną wartość kosztów budowy domu podaje serwis Sekocenbudu, specjalizujący się w wycenach nieruchomości. Na przykładzie projektu domu o powierzchni 152 m2 policzyli, że jego budowa do stanu deweloperskiego wyniesie średnio 5166 zł za m2.

W tym przypadku całkowity koszt budowy wspomnianego domu sięgnąłby zatem ok. 783 tys. zł. Jest to znacząco powyżej szacunków Oferteo, co pokazuje jak duże mogą być różnice w cenach w zależności od projektu i lokalizacji.

Podmiot Koszt 1 m2
GUS 6335 zł
Oferteo 3350-4850 zł
Sekocenbud 5166 zł

Jak widać z powyższego zestawienia szacunki poszczególnych instytucji się różnią, choć ogólny trend wzrostowy pozostaje bez zmian.

Wzrost cen materiałów budowlanych

Koszt budowy domu pod klucz i bez wykończenia za m² - porównanie cen.

Na finalny koszt budowy domu ogromny wpływ mają ceny materiałów budowlanych. Niestety, od kilku lat obserwujemy tu bardzo dynamiczne podwyżki.

Jak podaje Grupa Polskie Składy Budowlane, w pierwszych 3 kwartałach 2023 roku średnie ceny materiałów wzrosły o ok. 5% w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Jeszcze większe podwyżki odnotowano w przypadku takich materiałów jak:

 • cement i wapno - wzrost o 28%
 • farby i lakiery - wzrost o 14%
 • chemia budowlana - wzrost o 11%

Eksperci nie spodziewają się spadku cen materiałów budowlanych w najbliższej przyszłości. Wręcz przeciwnie, kolejne podwyżki wydają się nieuniknione w obliczu rosnącej inflacji i ogólnej niepewności gospodarczej.

Wpływ wojny w Ukrainie na ceny

Dodatkowym czynnikiem wpływającym na wzrost cen są problemy z dostawami niektórych surowców budowlanych z Rosji i Ukrainy. Choć tamtejszy eksport stopniowo się odbudowuje, nierównowaga popytu i podaży widoczna jest nadal.

Koszt wykończenia wnętrz za m2

Oprócz kosztów budowy domu do stanu deweloperskiego, trzeba jeszcze doliczyć wydatki na wykończenie wnętrz. Tu koszty również mocno poszły w górę na przestrzeni ostatnich lat.

Szacuje się, że średni koszt wykończenia 1 m2 domu z instalacjami, tynkami i wylewkami wynosi obecnie ok. 1000 zł. To dość zachowawcze założenie, bo w praktyce przy wysokim standardzie wykończenia i drogich materiałach cena może dochodzić nawet do kilku tysięcy za m2.

Ile kosztuje wykończenie pod klucz?

Coraz więcej firm budowlanych oferuje kompleksowe wykończenie domu pod klucz. Obejmuje ono wszystkie niezbędne prace: tynkowanie, wylewki, instalacje (wodno-kanalizacyjną, elektryczną, centralnego ogrzewania), montaż drzwi i okien, prace malarskie, wykonanie podłóg i okładzin ściennych etc.

Szacuje się, że średni koszt takiego wykończenia pod klucz za 1 m2 waha się od 1500 do 2500 zł w zależności od zastosowanych materiałów. Przy domu o powierzchni 100 m2 daje to już dodatkowy wydatek rzędu 150-250 tys. zł.

Stawki za prace wykończeniowe

Osobną kwestią są stawki za prace wykończeniowe, które również systematycznie rosną. I tak przykładowo (dane za 1 kw. 2024 r.):

 • tynki cementowo-wapienne – od 45 do 60 zł za m2
 • tynki gipsowe (bez gładzi) – od 45 do 63 zł za m2
 • pojedyncza powierzchnia gładzi gipsowej – od 47 do 64 zł za m2
 • wylewka samopoziomująca – od 45 do 57 zł za m2
 • montaż paneli podłogowych drewnianych – od 43 do 54 zł za m2
 • układanie podłogi klejonej – od 103 zł za m2
 • malowanie ścian i sufitów – od 23 zł za m2
 • układanie glazury i terakoty – od 115 do 208 zł za m2

Jak nietrudno obliczyć, samo wykończenie nawet niedużego, 100-metrowego domu to koszt rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Wzrost cen usług budowlanych

Podobnie jak w przypadku materiałów, również stawki za usługi wykończeniowe z roku na rok idą w górę. Powodem są m.in. rosnące koszty pracy czy transportu.

Jak podaje serwis Oferteo, w niektórych regionach kraju stawki te wzrosły średnio o 10-15% na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. I nic nie wskazuje na to, żeby ta tendencja miała się odwrócić w najbliższej przyszłości.

Podsumowanie

Budowa własnego domu to nadal marzenie wielu Polaków. Niestety z roku na rok jest ono coraz trudniejsze do zrealizowania. Koszty budowy domów rosną w zawrotnym tempie. Według danych GUS w ciągu zaledwie 3 lat średni koszt 1 m2 powierzchni mieszkalnej zwiększył się o ponad 40% i obecnie wynosi już ponad 6300 zł.

Równie dynamicznie rosną ceny materiałów budowlanych i usług wykończeniowych. Jak szacuje Oferteo, koszt budowy modelowego, 100-metrowego domu do stanu deweloperskiego wynosi obecnie od 335 do nawet 485 tys. zł. Do tego dochodzi jeszcze wykończenie wnętrza za kolejne kilkadziesiąt tysięcy.

Wszyscy eksperci są zgodni - w najbliższych latach tendencja wzrostowa się utrzyma. Oznacza to, że koszt budowy wymarzonego gniazdka będzie rósł. Dlatego osoby myślące o inwestycji nie powinny zwlekać z realizacją swoich planów. Bo za rok czy dwa może być już na to za późno.

Miejmy nadzieję, że sytuacja gospodarcza się unormuje i tempo wzrostu kosztów budowy domów nieco zwolni. Pozwoli to spełnić marzenia o własnym «M» kolejnym tysiącom polskich rodzin.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Który impregnat do drewna jest najlepszy? Jaki impregnat do drewna wybrać?
 2. Nowe zasady Czystego Powietrza - rewolucja w dopłatach do pomp ciepła od czerwca!
 3. Jak doświetlić poddasze - lukarny, okna połaciowe i świetliki dachowe
 4. Producent Marki Premium - Lakma
 5. Kamień naturalny - impregnaty
Autor Izyda Zalewska
Izyda Zalewska

Jako technik technologii drewna zajmuję się na blogu tematyką zabezpieczania i renowacji drewnianych elementów architektury ogrodowej - mebli, pomostów, pergoli, ogrodzeń.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły