Wybór projektu

Dom parterowy z poddaszem do 100 m², na planie kwadratu - Katalog Muratora

Autor Marcin Malak
Marcin Malak17.02.20246 min.
Dom parterowy z poddaszem do 100 m², na planie kwadratu - Katalog Muratora

Projekt domu parterowego z poddaszem o powierzchni 100 m2 z katalogu Muratora to ciekawa propozycja dla osób poszukujących niedużego domu na planie kwadratu. W artykule przedstawiono kilka wariantów tego projektu: podstawowy z pięcioma pokojami, z czterema pokojami na parterze i z nieużytkowym na razie poddaszem. Pokazano też elewacje domu oraz wnętrza z aranżacją pomieszczeń. To dobra baza do zaplanowania własnego, niedrogiego domu na małej działce.

Specyfikacja projektu domu

Projekt domu A114 Dom na start z katalogu Muratora to propozycja domu parterowego z poddaszem o łącznej powierzchni użytkowej 100 m2. Budynek zaprojektowała architekt Katarzyna Słupeczańska. Ma on prostą, klasyczną bryłę z dwuspadowym dachem. W środku znajduje się 5 pokoi, a całość domu usytuowana jest na planie kwadratu.

Parametry techniczne projektu są następujące:

 • powierzchnia użytkowa: 100 m2
 • kubatura: 521,6 m3
 • liczba pokoi z salonem: 5
 • wymiary działki: 17,1 x 16,9 m

Dzięki niewielkiej powierzchni całkowitej projekt nadaje się na niedużą działkę. Prosta bryła i brak elementów wystających poza obrys budynku sprawiają, że łatwiej dopasować go do wąskich parceli.

Idealny dom dla rodziny 2+1 lub 2+2

Z racji liczby pokoi, dom o powierzchni 100 m2 będzie odpowiedni przede wszystkim dla niewielkiej rodziny składającej się z 2 do 4 osób. Może to być na przykład para z jednym lub dwojgiem małych dzieci.

Pięć przestronnych pokoi pozwoli wygodnie zorganizować przestrzeń. Będzie można urządzić osobne sypialnie dla rodziców i dzieci, gabinet oraz salon z jadalnią i aneksem kuchennym.

Przestrzenna aranżacja wnętrza domu

Wnętrze domu A114 zaprojektowano w sposób funkcjonalny i praktyczny. Na parterze znajduje się przestronny, połączony z kuchnią pokój dzienny. Ma on bezpośrednie wyjście na taras. Obok urządzono sypialnię z łazienką oraz kotłownię. Na piętrze architekt zaplanowała 3 sypialnie, łazienkę i pralnię.

Rozplanowanie pomieszczeń na obu kondygnacjach pozwala na elastyczną aranżację wnętrza. Duży salon z jadalnią i aneksem kuchennym stanowi centrum domu - miejsce spotkań i wspólnego spędzania czasu. Sypialnie na piętrze zapewniają prywatność i ciszę.

Otwarta przestrzeń dzienna

Sercem domu A114 Dom na start jest obszerny, jasny salon połączony z kuchnią. Dzięki dużym przeszkleniom od strony tarasu wpuszcza do środka dużo światła. Można tutaj wygodnie urządzić wypoczynkową strefę z sofą, fotelami i telewizorem. W drugiej części pomieszczenia zmieści się stołowa jadalnia oraz aneks kuchenny.

Połączenie salonu z kuchnią tworzy przytulną, otwartą przestrzeń. Ułatwia kontakt i rozmowy podczas przygotowywania posiłków. Duża powierzchnia pozwala też zgromadzić większą liczbę gości przy jednym stole.

Czytaj więcej: Dom jednopiętrowy do 70 m² - projekt Z264D z kolekcji Muratora, wybudujesz bez pozwolenia

Wygląd domu od zewnątrz

Projekt A114 Dom na start charakteryzuje tradycyjna, prosta bryła z dachem dwuspadowym. Elewacja utrzymana jest w stonowanej kolorystyce. Przeważa biel ścian, uzupełniona o detale w odcieniu grafitu i szarości. Te ciemniejsze akcenty pojawiają się na dachu, stolarce okiennej i drzwiowej oraz cokole budynku.

Drewniany taras w jasnym kolorze ładnie kontrastuje z resztą elewacji i wpisuje się w nowoczesne trendy aranżacji domów.

Bryłę urozmaicają płytki klinkierowe na części ścian oraz drewniany taras z zadaszeniem. Konstrukcja tarasu z metalowych słupków może służyć do montażu rolet i żaluzji. Całość tworzy spójną, estetyczną kompozycję o nowoczesnym, a zarazem ponadczasowym charakterze.

Detale wprowadzające urozmaicenie

W projekcie A114 pojawiają się detale, które wnoszą ciekawe akcenty i dynamizują prostą bryłę budynku. Należą do nich:

 • płytki klinkierowe na części elewacji
 • ciemna dachówka ceramiczna
 • grafitowa stolarka okienna i drzwiowa
 • szare wykończenie cokołu
 • drewniany taras z zadaszeniem

Zestawienie ze sobą różnych materiałów i odcieni stwarza atrakcyjny, harmonijny efekt. Sprawia, że prosty dom zyskuje wyrazisty charakter.

Wariant projektu z 4 pokojami

Dom parterowy z poddaszem do 100 m², na planie kwadratu - Katalog Muratora

Oprócz podstawowej wersji z 5 pokojami, projekt A114 Dom na start dostępny jest także w wariancie z 4 pomieszczeniami. Nosi on nazwę A114+AR1.

Główna różnica polega na powiększeniu salonu z jadalnią kosztem likwidacji jednej sypialni na parterze. Daje to jeszcze bardziej otwartą przestrzeń dzienną, zyskującą dodatkowe metry.

Wersja projektu Liczba pokoi Powiększony salon
A114 5 Nie
A114+AR1 4 Tak

Dzięki temu zabiegowi parter staje się jeszcze bardziej funkcjonalny i odpowiada na potrzeby nowoczesnego stylu życia, w którym coraz większą rolę odgrywają otwarte przestrzenie.

Projekt domu do realizacji etapami

Oprócz dwóch omówionych wariantów, katalog Muratora proponuje jeszcze jedną wersję projektu A114. Nosi ona nazwę A114/1 i polega na budowie domu etapami.

Polega to na tym, że na początku wznosimy tylko parter o powierzchni ok. 60 m2. Wtedy użytkujemy go jako dom jednokondygnacyjny. W przyszłości dobudowujemy poddasze, na którym aranżujemy dodatkowe pomieszczenia.

To dobre rozwiązanie dla osób, które na razie nie potrzebują dużego metrażu lub chcą ograniczyć początkowe koszty budowy. Docelowo powstaje pełnowartościowy dom ok. 100 m2.

Korzyści z etapowej budowy

Podstawowe zalety realizacji domu A114 na dwa etapy to:

 • Niższe koszty na starcie - budujemy mniejszą część domu
 • Możliwość sfinansowania inwestycji w dłuższej perspektywie czasowej
 • Elastyczność - dobudowa, gdy zajdzie taka potrzeba

Dlatego jest to rozwiązanie warte rozważenia dla wielu inwestorów, zwłaszcza młodych rodzin myślących o powiększeniu w przyszłości.

Poddasze do aranżacji w przyszłości

We wszystkich trzech wariantach projektu A114 Dom na start, poddasze pełni istotną rolę. Stanowi rezerwę na przyszłość i pozwala powiększyć metraż domu, gdy zaistnieje taka potrzeba.

Oczywiście najpierw trzeba je zaadaptować do pełnienia funkcji mieszkalnych. Prace można jednak rozłożyć w czasie, co daje większą elastyczność.

Możliwości adaptacji poddasza

Nieużytkowe na razie poddasze w projekcie A114 daje następujące opcje na przyszłość:

 • urządzenie dodatkowych pokoi dla dzieci
 • stworzenie gabinetu lub pokoju hobby
 • zaaranżowanie mieszkania dla starszych rodziców

Dzięki temu, bez potrzeby rozbudowy, można znacząco zwiększyć powierzchnię domu i dostosować ją do zmieniających się potrzeb.

Podsumowanie

Projekt A114 Dom na start to interesująca propozycja domu parterowego z poddaszem o powierzchni 100 m2, usytuowanego na planie kwadratu. Artykuł szczegółowo omówił jego parametry techniczne, aranżację wnętrz oraz wygląd elewacji. Przedstawił też dostępne warianty z 4 pokojami i z poddaszem do późniejszej adaptacji. To praktyczny projekt domu, który może być inspiracją do stworzenia własnego, funkcjonalnego gniazdka dla niewielkiej rodziny.

Nieduża powierzchnia 100 m2 i kompaktowa bryła sprawiają, że jest to propozycja dobrze dopasowana do realizacji na wąskiej działce. Daje też możliwość etapowego powiększania metrażu poprzez aranżację nieużytkowego na razie poddasza. To ciekawy projekt godny uwagi przy planowaniu budowy własnego domu.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Który impregnat do drewna jest najlepszy? Jaki impregnat do drewna wybrać?
 2. Nowe zasady Czystego Powietrza - rewolucja w dopłatach do pomp ciepła od czerwca!
 3. Koszt budowy domu pod klucz i bez wykończenia za m² - porównanie cen.
 4. Producent Marki Premium - Lakma
 5. Kamień naturalny - impregnaty
Autor Marcin Malak
Marcin Malak

Będąc ekspertem branży budowlanej dzielę się wiedzą na temat skutecznych metod zabezpieczania betonu, tynków, elewacji przez wpływem czynników atmosferycznych i biologicznych.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły