Fundamenty

Izolacja fundamentów: najlepsze metody i błędy do uniknięcia

Natasza Woźniak4 marca 20246 min
Izolacja fundamentów: najlepsze metody i błędy do uniknięcia

Izolacja fundamentów jest kluczowym elementem budowy domu, ponieważ chroni fundamenty i ściany przed wilgocią i wodą. Niestety, błędy w izolacji ujawniają się często dopiero po kilku latach, kiedy naprawa jest już bardzo kosztowna. Dlatego warto poznać najlepsze metody izolowania fundamentów i typowe błędy, których należy unikać. W artykule opisano jak prawidłowo wykonać izolację pionową i poziomą fundamentów oraz jak je ze sobą połączyć. Przedstawiono też najczęstsze niedociągnięcia, które prowadzą do problemów z wilgocią i zalewaniem piwnic.

Izolacja pionowa fundamentów

Izolacja pionowa fundamentów chroni ściany fundamentowe przed wilgocią gruntową. Powinna być wykonana ze szczególną starannością, ponieważ nieszczelności mogą doprowadzić do przesiąkania wody i zawilgocenia murów. Najlepszym materiałem do izolacji pionowej są grubowarstwowe masy KMB. Tworzą one trwałą, elastyczną i bezszwową powłokę hydroizolacyjną. Przy ich układaniu nie trzeba martwić się o staranne łączenie pasów materiału czy klejenie zakładów. Pozwalają też łatwo wykonać szczelne połączenia z izolacją poziomą.

Hydroizolacja pionowa powinna być wyprowadzona na co najmniej 30 cm powyżej poziomu terenu i dokładnie połączona z izolacją poziomą. Należy też pamiętać o wykonaniu szczelnych obsad rur i przejść instalacyjnych przechodzących przez ściany fundamentowe. Masy KMB można wykorzystać także do uszczelniania tych miejsc poprzez wklejenie specjalnych kołnierzy i manszet.

Izolacja pozioma fundamentów

Izolacja pozioma zabezpiecza fundamenty przed podciąganiem kapilarnym wody i wilgoci z gruntu. Powinna być ułożona na ścianach i pod płytą fundamentową, tworząc wannę hydroizolacyjną wokół budynku. Do wykonania izolacji poziomej fundamentów pod płytą oraz na ławach fundamentowych najlepiej użyć mas KMB. Są one wygodne w nanoszeniu i pozwalają uzyskać szczelną powłokę o żądanej grubości, nawet na nierównej powierzchni.

Grubość izolacji poziomej powinna wynosić 2-5 mm w zależności od stopnia zagrożenia wodą gruntową. Im wyższe zagrożenie, tym grubsza warstwa hydroizolacji jest potrzebna. Masy KMB można kłaść w dwóch warstwach, aby uzyskać większą grubość. Izolacja powinna sięgać na zewnątrz murów fundamentowych, aby zabezpieczyć budynek także przed wodami opadowymi.

Czytaj więcej:Stan zero budynku: co obejmuje i jak poprawnie wykonać odbiór?

Najczęstsze błędy przy izolacji fundamentów

Wykonanie izolacji fundamentów wydaje się proste, jednak często popełnia się przy tym błędy. Do najczęstszych należą:

  • zbyt mała grubość warstwy hydroizolacyjnej,
  • rezygnacja z części przewidzianych w projekcie warstw izolacyjnych,
  • pośpiech i niedokładność przy układaniu materiałów izolacyjnych,
  • brak izolacji lub zbyt płytkie wykonanie izolacji pod płytą fundamentową,
  • złe połączenie izolacji poziomej i pionowej.

Aby uniknąć problemów, należy dokładnie wykonać izolację zgodnie z projektem, stosując dobrej jakości materiały hydroizolacyjne. Nie należy oszczędzać na grubości warstw izolujących. Bardzo ważne jest wykonanie szczelnego i trwałego połączenia izolacji poziomej i pionowej fundamentów.

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów

Zdjęcie Izolacja fundamentów: najlepsze metody i błędy do uniknięcia

Izolacja przeciwwilgociowa chroni fundamenty przed wilgocią gruntową. Jest wymagana praktycznie przy każdym rodzaju fundamentów. Może być wykonana jako jednowarstwowa powłoka o grubości 2-3 mm z mas KMB. Takie zabezpieczenie wystarczy, gdy poziom wód gruntowych jest niski, a grunty przepuszczalne.

Masy KMB nanośmy pędzlem, wałkiem lub natryskiem. Ich zaletą jest łatwość uzyskania jednolitej, szczelnej powłoki hydroizolacyjnej na powierzchniach pionowych i poziomych bez konieczności sklejania i łączenia pasm materiału. Są też elastyczne i odporne na uszkodzenia, co zwiększa trwałość takiej izolacji.

Izolacja przeciwwodna fundamentów

Izolacja przeciwwodna jest wymagana, gdy w pobliżu posadowienia budynku występują wysokie wody gruntowe lub możliwe jest okresowe podtopienie fundamentów. Chroni ona konstrukcję przed parciem hydrostatycznym wody.

Hydroizolację przeciwwodną wykonuje się z kilkuwarstwowych powłok o łącznej grubości 4-6 mm. Można do tego użyć np. papy termozgrzewalnej, lecz najlepszym i najwygodniejszym materiałem będą grubowarstwowe masy KMB. Ich zaletą jest łatwość uzyskania dużej grubości warstwy izolacyjnej w jednym cyklu roboczym.

Masy KMB dzięki swojej elastyczności zdolne są do przenoszenia odkształceń osiadających fundamentów, nie tracąc szczelności. Ich wysoka odporność na działanie wody sprawia, że zabezpieczą fundamenty na długi czas nawet w trudnych warunkach wodnych.

Jak połączyć izolację poziomą i pionową fundamentów?

Bardzo istotne jest wykonanie szczelnego i trwałego połączenia pomiędzy izolacją poziomą i pionową otaczającą fundamenty. Styk dwóch materiałów izolacyjnych stanowi najsłabsze ogniwo całego systemu. Dlatego połączenie to musi być wykonane ze szczególną starannością.

Najlepszym sposobem jest użycie do hydroizolacji poziomej i pionowej tego samego materiału – np. mas KMB. Umożliwia to uzyskanie monolitycznej, szczelnej powłoki wokół fundamentów. Tam, gdzie stykają się dwie powierzchnie, masę KMB należy nanieść na zakład o szerokości ok. 20 cm.

Przy stosowaniu różnych materiałów, np. papy i folii, trzeba skleić je ze sobą na zakład, używając do tego gruntów i klejów. Połączenie należy dodatkowo uszczelnić masą uszczelniającą. Wymaga to większej dokładności i jest bardziej pracochłonne.

Prawidłowe połączenie izolacji poziomej i pionowej zabezpiecza fundamenty przed wilgocią i wodą na długie lata. Dzięki temu można uniknąć bardzo kosztownej naprawy izolacji fundamentów w przyszłości.

Podsumowanie

Izolacja fundamentów jest niezwykle istotna dla trwałości i funkcjonalności całego budynku. Powinna składać się z warstwy pionowej, chroniącej ściany fundamentowe oraz poziomej, zabezpieczającej przed wilgocią gruntową. Najlepszym materiałem są elastyczne masy KMB, tworzące szczelną powłokę. Należy wykonać izolację bardzo starannie, zgodnie z projektem. Tylko wtedy uda się uniknąć typowych błędów, które po latach mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń fundamentów.

Dobrze wykonana izolacja pionowa i pozioma, prawidłowo ze sobą połączona, zabezpieczy fundamenty przed wilgocią i wodą. Pozwoli to uniknąć bardzo kosztownej naprawy lub nawet powtórnego wykonywania izolacji fundamentów.

Najczęstsze pytania

Grubość hydroizolacji fundamentów zależy od stopnia zagrożenia wodą gruntową. Przy niskim poziomie wód wystarczą 2-3 mm, przy wysokim poziomie konieczne jest 4-6 mm. Im większe zagrożenie wodą, tym grubsza powinna być warstwa izolacyjna.

Najlepiej użyć tego samego materiału do izolacji poziomej i pionowej, np. mas KMB. Pozwoli to uzyskać szczelną, jednolitą powłokę. Przy różnych materiałach trzeba skleić je na zakład i uszczelnić masą uszczelniającą.

Do typowych błędów należą: za mała grubość izolacji, oszczędzanie na materiałach, pośpiech, niedokładność, złe połączenie izolacji poziomej i pionowej. Trzeba wykonać izolację dokładnie, zgodnie z projektem.

Najlepszym materiałem są elastyczne masy KMB. Tworzą szczelną, grubą powłokę hydroizolacyjną na ścianach i pod płytą fundamentową. Są wygodne w nakładaniu i łatwo uzyskać z nich połączenie izolacji poziomej z pionową.

Przed wilgocią gruntową chroni izolacja przeciwwilgociowa. Można ją wykonać z pojedynczej, 2-3 mm warstwy mas KMB naniesionej na ściany fundamentowe i pod płytą fundamentową. Jest ona wystarczająca przy niskim poziomie wód gruntowych.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak odnowić elewację domu z lat 80: 5 sprawdzonych metod modernizacji
  2. Który impregnat do drewna jest najlepszy? Jaki impregnat do drewna wybrać?
  3. Wypełnianie ubytków w drewnie - jak to zrobić?
  4. Jak prawidłowo przygotować powierzchnię pod montaż? Praktyczne porady dla majsterkowiczów
  5. Folia na dach w płynie: jak skutecznie zabezpieczyć dach przed wilgocią?
Autor Natasza Woźniak
Natasza Woźniak

Jako technolożka drewna specjalizuję się w zagadnieniach zabezpieczania i konserwacji drewnianych powierzchni na zewnątrz i wewnątrz budynków.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły