Przemysłowe zastosowanie spawania wymaga stałych ewolucji metod i poprawy jakości. Odpowiedzią na zmieniające się trendy i rosnące oczekiwania jest spawanie laserowe. Zwłaszcza wobec tradycyjnych sposobów takich jak TIG, MIG/MAG oraz spawanie łukowe widać wyższą jakość i precyzję spoinowania. Oto 3 kluczowe zmiany, które wprowadzono wraz z nowoczesnymi metodami spawania laserowego.
Zaawansowane systemy automatyzacji i sterowania spawaniem
Pierwsza ze znaczących innowacji polega na wprowadzeniu zaawansowanych systemów automatyzujących proces spawania. Nowoczesne spawarki laserowe np. JM-TRONIK oferują opcję precyzyjnego programowania pracy urządzenia oraz dobierania parametrów do realizowanego zadania. W odpowiedzi na konieczność powtarzalnego spoinowania materiałów w jak najkrótszym czasie, automatyzacja minimalizuje ryzyko wystąpienia błędów ludzkich.
Spawanie laserowe korzysta z nowoczesnych systemów monitorowania procesów w czasie rzeczywistym. Jakość spoiny i ewentualne korygowanie parametrów pracy jest możliwe natychmiast przez operatora. Niektóre urządzenia pozwalają na jeszcze więcej – zapewniają zdalne sterowanie bez konieczności przebywania operatora blisko miejsca spawania.
Technologia spawania z minimalnym wpływem termicznym wiązki
Kolejnym atutem spawania laserowego jest zdolność do ograniczenia szerokości strefy wpływu ciepła. Jest to możliwe dzięki wysokoenergetycznej i skupionej wiązce lasera, która szybko i punktowo topi materiał łączony. W przypadku tradycyjnych metod takich jak MIG/MAG czy TIG obszar wpływu termicznego jest o wiele szerszy. Wiąże się to z pewnymi trudnościami, do których można zaliczyć:
- Odkształcenia.
- Osłabienie struktury materiału.
- Niekontrolowane naprężenie wewnętrzne.
Niska temperatura wokół spoiny eliminuje ww problemy w spawaniu laserowym. Nawet przy materiałach o skomplikowanej strukturze lub bardzo cienkich elementach ryzyko deformacji i osłabienia materiału pozostaje niewielkie.
Możliwość spawania różnych materiałów i ich stopów
Spawanie laserowe rozwiązuje też problemy z łączeniem materiałów trudnych w obróbce. Mowa zwłaszcza o materiałach przewodzących ciepło oraz refleksyjnych, do których zaliczają się aluminium oraz miedź. Aluminium szybko rozprasza ciepło, co wymaga wysokiej temperatury spawania. Jednak dla uniknięcia deformacji oraz przepalenia wymagana jest precyzyjny kontrola procesu. W spawaniu laserowym wiązka jest koncentrowana na wąskim obszarze, co ułatwia zachowanie właściwości metalu i nie wpływa negatywnie na obszar wokół spoiny.
Miedź oraz stopy niklu charakteryzują się wysoką refleksyjnością, co utrudnia powstanie jednolitej spoiny. Spawarki laserowe (zwłaszcza te światłowodowe) niwelują ten problem. Można w nich dostosować moc, prędkość, długość fali, pulsację oraz średnicę wiązki, dzięki czemu spawanie metali i stopów refleksyjnych jest skuteczniejsze i trwalsze.
Nowoczesne spawarki laserowe oferują niespotykaną dotąd elastyczność w produkcji komponentów wysokiej jakości. W sektorach przemysłu wymagających precyzji i najwyższej trwałości laserowe spawanie metali jest innowacyjną metodą łączenia.