Powierzchnie

Usuwanie zabrudzeń organicznych - glony i mchy

Autor Marcin Malak
Marcin Malak17.11.20239 min.
Usuwanie zabrudzeń organicznych - glony i mchy

Glony i mchy to częsty problem, z którym muszą zmagać się właściciele domów oraz firm zarządzających nieruchomościami. Te zielone naloty potrafią bardzo niepożądanym sposobem zmienić wygląd elewacji budynków, ogrodzeń, chodników i innych powierzchni. Choć glony i mchy rosną w naturalny sposób, to ich obecność jest oznaką nieodpowiedniej pielęgnacji i może prowadzić do uszkodzeń struktury materiałów. Dlatego warto poznać skuteczne sposoby na pozbycie się glonów i mchów oraz dowiedzieć się, jak zapobiegać ich ponownemu pojawieniu się.

Kluczowe wnioski:
 • Mchy i glony najlepiej usuwać specjalnymi preparatami w sprayu, a następnie spłukać powierzchnię strumieniem wody.
 • Aby glony i mchy nie wracały, trzeba usunąć przyczyny ich występowania - zlikwidować zastoiska wody i zadbać o nasłonecznienie elewacji.
 • Mchy i glony źle znoszą sól i ocet, można więc stosować domowe metody z użyciem tych składników.
 • Powierzchnie porowate jak cegła czy kamień wymagają impregnacji preparatami hydrofobowymi.
 • Najlepszym sposobem uniknięcia problemu glonów i mchów jest systematyczna pielęgnacja i czyszczenie elewacji.

Jak usunąć glony i mchy z elewacji budynku?

Glony i mchy na elewacji budynku to bardzo częsty problem, z którym muszą zmierzyć się właściciele domów jednorodzinnych oraz zarządcy budynków wielorodzinnych. Te zielone naloty nie tylko szpecą wygląd ścian zewnętrznych, ale także przyczyniają się do ich niszczenia. Dlatego tak ważne jest, aby pozbyć się glonów i mchów ze ścian możliwie jak najszybciej.

Najprostszą metodą jest zmycie elewacji silnym strumieniem wody pod ciśnieniem. Jest to skuteczne rozwiązanie w przypadku niewielkich ilości glonów i mchów. Gdy zielony nalot jest obfity, przed zmyciem wodą warto posłużyć się specjalnymi preparatami w sprayu przeznaczonymi do usuwania mchów i glonów. Należy je dokładnie spryskać zainfekowane fragmenty elewacji, odczekać zgodnie z instrukcją i spłukać wodą. Tego typu preparaty zawierają składniki czyszczące oraz substancje biobójcze niszczące rośliny.

Domowe sposoby na glony i mchy

Oprócz gotowych specyfików można też sięgnąć po domowe sposoby. Bardzo dobrze sprawdzi się ocet, który ma kwaśne pH niszczące mchy i glony. Wystarczy zmieszać go z wodą w proporcji 1:1 i spryskać zainfekowane fragmenty elewacji. Po kilkunastu minutach spłukać ściany czystą wodą. Innym skutecznym domowym środkiem jest roztwór sody oczyszczonej lub soli kuchennej (1 szklanka na 5 litrów wody).

Niezależnie od wybranej metody, po usunięciu widocznych mchów i glonów konieczne jest zabezpieczenie elewacji preparatem, który zabezpieczy przed ich powtórnym pojawieniem się. Warto zastosować impregnaty o właściwościach grzybo- i glonobójczych.

Skuteczne metody usuwania glonów i mchów z dachu

Dachy domów jednorodzinnych oraz budynków wielorodzinnych i użyteczności publicznej są bardzo podatne na porastanie przez mchy i glony. Duża wilgotność, zacienienie i ograniczony dostęp światła tworzą idealne warunki do rozwoju tych roślin. Jeśli na dachu pojawiły się zielone naloty, trzeba jak najszybciej je usunąć.

Gdy mchy i glony rosną na dachówce ceramicznej lub cementowej, można skorzystać ze sprawdzonej metody z użyciem wody pod ciśnieniem. Silny strumień wody bez problemu usunie porosty. W razie potrzeby warto wcześniej zastosować preparaty do usuwania mchów i glonów, a po zabiegu zabezpieczyć dach specjalnym impregnatem.

Mchy i glony na dachu nie tylko psują jego wygląd, ale także przyśpieszają korozję pokrycia i obniżają trwałość dachu.

W przypadku dachów płaskich krytych papą termozgrzewalną czyszczenie wodą pod ciśnieniem nie jest zalecane, gdyż może uszkodzić pokrycie. Zamiast tego należy użyć szczotek z miękkiego włosia lub preparatów w aerozolu przeznaczonych do usuwania mchów i glonów. Po opryskaniu ich roztworem biobójczym trzeba poczekać do wyschnięcia i zeszczotkować obumarłe porosty. Na koniec warto zastosować środek grzybobójczy, by zapobiec powtórnemu zarastaniu.

Czytaj więcej: Usuwanie Plam Olejowych: Szybkie Rozwiązania

Jak pozbyć się mchów i glonów z tarasów i chodników?

Obecność mchów i glonów to problem nie tylko na elewacjach czy dachach. Te rośliny chętnie porastają również powierzchnie tarasów, patio, chodników i inne utwardzone nawierzchnie. Aby się ich pozbyć, można zastosować kilka sprawdzonych metod.

Najprostszą opcją jest mechaniczne usunięcie mchów i glonów za pomocą silnego strumienia wody lub szczotki z twardym włosiem. Jeśli zielone naloty są niewielkie, wystarczy je zeszczotkować lub zmyć wodą. Przy bardziej zaawansowanym poroście konieczne będzie użycie specjalnych preparatów usuwania glonów i mchów. Po aplikacji takiego specyfiku i odczekaniu określonego na opakowaniu czasu, można spłukać taras lub chodnik wodą.

Sposób usuwania mchów i glonów Zalety Wady
Preparaty w sprayu - Skuteczność - Koszt
Woda pod ciśnieniem - Niska cena - Pracochłonne
Domowe metody - Tanie - Mniejsza skuteczność

Po usunięciu widocznych mchów i glonów warto zastosować środek zapobiegający ich ponownemu pojawieniu. Tarasy i chodniki można zabezpieczyć specjalnymi preparatami o właściwościach grzybo- i glonobójczych. Dobrym rozwiązaniem jest też impregnacja hydrofobowa, utrudniająca gromadzenie się wody.

Najlepsze preparaty do czyszczenia elewacji z mchów i glonów

Usunięcie mchów i glonów z elewacji za pomocą wody jest zwykle niewystarczające. Dlatego przed zmyciem warto zastosować specjalny preparat czyszczący, który pomoże pozbyć się uporczywych zielonych nalotów. Jakie preparaty do elewacji będą najskuteczniejsze?

Na rynku dostępne są gotowe specyfiki w formie sprayu, płynu, żelu i pianki. Najwygodniejsze w użyciu są preparaty w sprayu. Wystarczy spryskać zainfekowaną powierzchnię, odczekać i spłukać wodą. Dobrze sprawdzą się te z dodatkiem chloru, który ma silne właściwości biobójcze. Można też sięgnąć po preparaty na bazie soli czwartorzędowych.

Specyfiki w postaci pianki są bardziej skoncentrowane i pozwalają na dłuższy kontakt środka czyszczącego z zanieczyszczeniami. Żele i płyny trzeba nakładać za pomocą pędzla, ale potem łatwiej je spłukać niż pianę. Ważne, by po zastosowaniu preparatu czyszczącego, umyć elewację czystą wodą.

Zabezpieczenie elewacji

Aby skutecznie pozbyć się problemu mchów i glonów na dłużej, po oczyszczeniu elewacji trzeba ją jeszcze zabezpieczyć specjalnym preparatem. Może to być impregnat hydrofobowy, glono- i grzybobójczy lub algicydowy. Tego typu środki zapobiegają gromadzeniu się wody i hamują wzrost glonów oraz mchów.

Jak zapobiegać powstawaniu glonów i mchów na powierzchniach zewnętrznych?

Glony i mchy chętnie rosną na wilgotnych powierzchniach na zewnątrz budynków. Aby im zapobiec, trzeba przede wszystkim zadbać o odpowiednie warunki dla elewacji, tarasów i chodników.

Po pierwsze, warto wyeliminować źródła nadmiernej wilgoci. Może to oznaczać naprawę rynien, likwidację nieszczelności lub zastosowanie drenażu opaskowego, aby woda odsączała się z fundamentów. Po drugie, należy zapewnić dobrą wentylację i nasłonecznienie narażonych na glony i mchy fragmentów. Przycinanie zacieniających krzewów i drzew pozwoli ograniczyć rozwój tych roślin.

Bardzo ważna jest też regularna kontrola i pielęgnacja powierzchni zewnętrznych. Szybkie usuwanie pojedynczych glonów i mchów, mycie elewacji i impregnacja preparatami zabezpieczającymi pozwolą uniknąć ich masowego wzrostu. Dobrym rozwiązaniem są impregnaty hydrofobowe, utrudniające gromadzenie się wody na ścianach.

Pielęgnacja elewacji - jak chronić przed glonami i mchami?

Aby zabezpieczyć elewację przed porastaniem przez mchy i glony, konieczna jest jej systematyczna pielęgnacja. Oprócz impregnacji warto stosować się do kilku zasad.

 • Myj elewację przynajmniej raz w roku - najlepiej na wiosnę. Usuń zaraz pojawiające się mchy i glony.
 • Sprawdzaj stan techniczny elewacji i usuń ewentualne uszkodzenia mogące gromadzić wodę.
 • Zapewnij nasłonecznienie ścian - przycinaj zacieniające drzewa i krzewy.
 • Stosuj dobrej jakości farby elewacyjne z dodatkami przeciwglonowymi i grzybobójczymi.
 • Impregnuj elewację preparatami hydrofobowymi, glonobójczymi lub algicydowymi.

Regularne czyszczenie i impregnowanie ścian zewnętrznych budynku, a także zapewnienie im odpowiednich warunków pozwoli uniknąć problemu z mchami i glonami lub znacząco go ograniczyć.

Podsumowanie

Mchy i glony to częsty problem na elewacjach, dachach, tarasach i innych zewnętrznych fragmentach budynków. Choć wyglądają niewinnie, powodują szkody w strukturze materiałów i pogarszają estetykę. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się tych zielonych nalotów.

Aby usunąć mchy i glony, można zastosować specjalne preparaty w sprayu, a następnie spłukać je silnym strumieniem wody. Dobrze sprawdzą się także domowe metody z wykorzystaniem soli, octu czy sody oczyszczonej. Po oczyszczeniu konieczne jest zabezpieczenie powierzchni specjalnymi środkami zapobiegającymi ponownemu porastaniu.

Najważniejsze jest jednak, by nie dopuścić do pojawienia się mchów i glonów. Oznacza to przede wszystkim wyeliminowanie źródeł wilgoci, zapewnienie dobrego nasłonecznienia i wentylacji oraz regularne czyszczenie i impregnowanie elewacji odpowiednimi preparatami.

Problem mchów i glonów da się opanować. Wystarczy stosować się do kilku zasad i systematycznie pielęgnować powierzchnie zewnętrzne. Wówczas zielone naloty nie będą już zakłócać estetyki naszych posesji.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Który impregnat do drewna jest najlepszy? Jaki impregnat do drewna wybrać?
 2. Jak doświetlić poddasze - lukarny, okna połaciowe i świetliki dachowe
 3. Producent Marki Top Premium - CTS Chemistry
 4. Środki czyszczące kamień naturalny
 5. Kamień i rdza Glow - środek do usuwania rdzy i kamienia
Autor Marcin Malak
Marcin Malak

Będąc ekspertem branży budowlanej dzielę się wiedzą na temat skutecznych metod zabezpieczania betonu, tynków, elewacji przez wpływem czynników atmosferycznych i biologicznych.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły