Projekty i aranżacje

3 najczęściej wybierane gotowe projekty domów jednorodzinnych

Marcin Malak12 września 20243 min
3 najczęściej wybierane gotowe projekty domów jednorodzinnych

Gdy wybierasz gotowy projekt domu, zyskujesz wiele. Między innymi pewność, że jest zgodny z normami prawnymi i budowlanymi. Jakość potwierdzoną przez osoby, które wcześniej zdecydowały się na konkretny projekt. Funkcjonalność i estetykę, która została opracowana przez specjalistów w dziedzinie architektury. Nie jesteś jednak pewien, który z projektów wybrać? Opowiadamy o trzech sprawdzonych projektach, które są wybierane niezwykle często. Zainspiruj się jednym z nich!

1. Projekty domów parterowych

Parterowe projekty domów jednorodzinnych są jednymi z najczęściej wybieranych w kraju nad Wisłą. Powodów jest kilka, a każdy dość istotny, także z finansowego punktu widzenia. Zacznijmy jednak od nieco innej strony – bezpieczeństwa i funkcjonalności. Dwie bardzo ważne cechy każdego domu, które w przypadku domów parterowych objawiają się w prostocie przestrzeni.

Dom tego typu nie ma skomplikowanej konstrukcji ani schodów. Jest więc odpowiedni zarówno dla osób w pełni sprawnych, jak i dla tych, które mogą mieć problemy z poruszaniem się. Jest inwestycją na całe dziesięciolecia i gwarancją spokojnego życia także w podeszłym wieku. Warto wspomnieć, że parterowe domy jednorodzinne (interesujące projekty tych oraz innych domów odnajdziesz na DomyWStylu.pl) są też proste w rozbudowie. Wszelkie modyfikacje budynku są wyjątkowo łatwe do przeprowadzenia nawet po latach od skończenia budowy.

Do zalet parterowych konstrukcji należą także energooszczędność oraz łatwość konserwacji – bryła budynku pozbawiona pięter lepiej trzyma ciepło. Dzięki temu dogrzanie domu jest stosunkowo niedrogie. Z kolei utrzymanie i konserwacja domu parterowego – w tym prac na dachu czy elewacji – nie jest trudna czy niebezpieczna. Nie generuje nadmiernych kosztów, a wysiłek włożony w utrzymanie domu jest stosunkowo niewielki.

2. Gotowe projekty domów z poddaszem użytkowym

Domy z poddaszem są chętnie wybierane przez osoby, które potrzebują dodatkowej przestrzeni użytkowej i możliwości jej elastycznego wykorzystywania. Poddasze może stać się zarówno przestrzenią mieszkalną, w której zostaną wydzielone dodatkowe pokoje, jak i miejscem na home office, domową siłownię, salę kinową czy swojego rodzaju magazyn. Ograniczeniami w aranżacji poddasza są jedynie zasobność portfela i wyobraźnia. To jednak niejedyna cecha, dla której Polacy decydują się na dom z poddaszem.

Koszty budowy takiego budynku nie są wysokie w porównaniu do kosztów, które musiałbyś ponieść, budując dom piętrowy. Dodatkowo każdy dom z poddaszem prezentuje się wyjątkowo estetycznie i to nie tylko od swojej zewnętrznej strony. Dobra izolacja poddasza zapewnia idealny komfort termiczny, a ono samo wyjątkowo łatwo poddaje się wszelkim zabiegom aranżacyjnym. Piękno, estetyka, funkcjonalność – oto dlaczego warto wybierać projekty z poddaszem!

3. Projekty domów piętrowych

Ci, którzy potrzebują jeszcze więcej przestrzeni, wybierają projekty domów piętrowych. Pozwalają one na wyraźne rozdzielenie stref dziennych i nocnych – to szczególne udogodnienie dla osób, które tworzą dużą rodzinę lub planują mieć dzieci w przyszłości. Parter zazwyczaj zajmują przestrzenie wspólne takie jak salon, kuchnia i jadalnia, podczas gdy piętro to przestrzeń prywatna z sypialniami i łazienkami. Projekty piętrowe są często budowane na działkach o mniejszych powierzchni – pozwalają na maksymalne wykorzystanie dostępnego terenu i na oszczędności związane z koniecznością kupna większej działki budowlanej.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na projekt domu parterowego, ten z poddaszem użytkowym czy piętrowy, wiedz, że każdy z nich zapewnia unikalne korzyści. Jeden z nich spełnia twoje wymagania? W takim razie to ten projekt powinieneś wybrać!

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.67 Liczba głosów: 3

5 Podobnych Artykułów:

  1. Który impregnat do drewna jest najlepszy? Jaki impregnat do drewna wybrać?
  2. Ocieplenie budynków szkieletowych i modułowych: Dlaczego URSA Pure Floc to doskonały wybór?
  3. Luksusowa posiadłość w górach. Tak mieszka polska rodzina 2+2 w Lipowej
  4. Koszt budowy domu pod klucz i bez wykończenia za m² - porównanie cen.
  5. Bloczki wentylacyjne: jak zapewnić prawidłową wentylację w budynku?
Autor Marcin Malak
Marcin Malak

Będąc ekspertem branży budowlanej dzielę się wiedzą na temat skutecznych metod zabezpieczania betonu, tynków, elewacji przez wpływem czynników atmosferycznych i biologicznych.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Jak dobierać elementy wnętrza do mebli loftowych?
Projekty i aranżacjeJak dobierać elementy wnętrza do mebli loftowych?

Styl loftowy, charakteryzujący się surowością i industrialnym klimatem, stał się jednym z najbardziej pożądanych trendów we wnętrzach. Meble loftowe wyróżniają się prostymi formami, metalowymi elementami i naturalnymi materiałami, takimi jak drewno czy beton. Aby wnętrze w stylu loftowym było spójne i harmonijne, kluczowe jest odpowiednie dobranie elementów wykończeniowych, które będą uzupełniały tę charakterystyczną estetykę.