Kostka brukowa

Dlaczego kostka brukowa zielenieje?

Autor Marcin Malak
Marcin Malak17.11.20237 min.
Dlaczego kostka brukowa zielenieje?

Kostka brukowa nadaje naszym podwórkom i alejkom stylowy i elegancki wygląd. Niestety z czasem może tracić swój pierwotny kolor i zacząć zielenieć. Dlaczego tak się dzieje? W niniejszym artykule wyjaśnimy, co jest przyczyną zielenienia kostki brukowej oraz podpowiemy, jak sobie z tym problemem poradzić.

Kluczowe wnioski:
 • Kostka brukowa zielenieje z powodu porastania jej mchem, glonami i innymi mikroorganizmami.
 • Do zielenienia przyczyniają się również naturalne procesy starzenia się kamienia.
 • Aby pozbyć się zielonego nalotu, warto zastosować specjalne preparaty czyszczące lub zlecić mycie profesjonalistom.
 • Można też zapobiegać zielenieniu kostki poprzez impregnację i regularne czyszczenie.
 • Jeśli problem jest duży, czasem konieczna jest wymiana całej kostki brukowej.

Przyczyny zielenienia kostki brukowej

Jedną z głównych przyczyn zielenienia kostki brukowej jest porastanie jej mchem, glonami oraz innymi mikroorganizmami. Występuje to szczególnie w miejscach wilgotnych i zacienionych, gdzie panują dogodne warunki do rozwoju tych organizmów. Ich obecność powoduje powstawanie zielonego, śliskiego nalotu na powierzchni kostek.

Kolejnym powodem jest naturalny proces starzenia się kamienia. Z upływem czasu kostka traci swój oryginalny, jasny odcień i przybiera ciemniejsze, bardziej zielonkawe zabarwienie. Ma to związek z reakcjami chemicznymi zachodzącymi w materiale pod wpływem czynników atmosferycznych.

Do zielenienia przyczyniają się również zanieczyszczenia powietrza, które osadzają się na powierzchni kostki. Szczególnie duży wpływ ma tutaj sadza i pył, które w połączeniu z wilgocią tworzą ciemny nalot.

Nie bez znaczenia są także zastoiska wody i słaba cyrkulacja powietrza, np. pod samochodami. Sprzyja to rozwojowi glonów i porostów.

Wpływ warunków pogodowych

Warunki pogodowe odgrywają kluczową rolę w procesie zielenienia kostki brukowej. Duża wilgotność, częste opady deszczu i rosa sprzyjają rozwojowi mchów, glonów i porostów. Z kolei wysokie temperatury i intensywne nasłonecznienie przyspieszają proces starzenia się kamienia.

Dlatego kostka w miejscach mocno zacienionych i wilgotnych szybciej pokrywa się zielonym nalotem. Natomiast kostka narażona na bezpośrednie działanie słońca traci kolor i jaśnieje.

Sposoby na usunięcie zielonego nalotu z kostki

Aby pozbyć się zielonego nalotu z kostki brukowej, należy zastosować specjalne preparaty czyszczące dostępne w sklepach budowlanych i ogrodniczych. Są to środki na bazie chloru, które skutecznie usuwają mchy, glony i porosty.

Stosuje się je zazwyczaj w postaci roztworu nanoszonego na zieloną powierzchnię za pomocą szczotki lub urządzenia ciśnieniowego. Po kilkunastu minutach należy spłukać kostkę czystą wodą.

Innym sposobem jest zastosowanie preparatu, a następnie posypanie kostki specjalnym proszkiem do czyszczenia. Po wyschnięciu cały brud i zielony nalot usuwa się poprzez zamiatanie lub zmywanie wodą pod ciśnieniem.

Można też skorzystać z usług profesjonalnych firm zajmujących się czyszczeniem i renowacją kostki brukowej.

Domowe sposoby

Do usuwania lekkiego zielonego nalotu nadają się także domowe sposoby. Można zastosować ocet, sok z cytryny lub roztwór sody oczyszczonej.

Substancje te mają właściwości odkwaszające, które niszczą glony i mchy. Jednak w przypadku dużego zabrudzenia ich działanie może być niewystarczające.

Czytaj więcej: Który impregnat do kostki brukowej jest najlepszy?

Skuteczne metody czyszczenia kostki z mchu i glonów

Aby skutecznie pozbyć się mchu i glonów z kostki brukowej, należy przede wszystkim zadbać o regularne czyszczenie. Nawet najlepsze preparaty nie będą działać, jeśli zielony nalot nie jest na bieżąco usuwany.

Dobrym rozwiązaniem jest czyszczenie kostki 2-3 razy w roku przy użyciu specjalistycznych środków. Oprócz tego warto raz w miesiącu spłukać ją strumieniem wody pod ciśnieniem, aby usunąć brud i kurz.

Bardzo ważne jest też wyeliminowanie przyczyn nadmiernego zawilgocenia kostki. Należy zapewnić jej dobrą wentylację i usunąć ewentualne zastoiska wody.

Skuteczną metodą jest impregnacja powierzchni preparatami hydrofobowymi, które ograniczają wnikanie wilgoci w głąb materiału. Utrudnia to rozwój glonów i mchów.

Zalecenia

 • Stosuj specjalistyczne preparaty do czyszczenia kostki przynajmniej 2 razy w roku.
 • Regularnie spłukuj kostkę strumieniem wody, aby usuwać zanieczyszczenia.
 • Zapewnij kostce dobrą wentylację i usuń zastoiska wody.
 • Zabezpiecz powierzchnię kostki preparatami hydrofobowymi.

Dlaczego kostka z czasem traci kolor i zielenieje?

Utrata koloru i zielenienie to naturalne procesy zachodzące w kostce brukowej pod wpływem czynników zewnętrznych. Do najważniejszych przyczyn należą:

 • Działanie promieni UV, które powodują blaknięcie pigmentów.
 • Chemiczne reakcje w materiale pod wpływem powietrza i wody.
 • Osadzanie się zanieczyszczeń z powietrza.
 • Rozwój mchów, glonów i porostów.
 • Mechaniczne ścieranie się wierzchniej warstwy kostki.

Te czynniki powodują, że z czasem kostka traci swój oryginalny, jasny kolor i przybiera bardziej zielonkawy odcień. Proces ten jest nie do uniknięcia, można jedynie spowolnić go poprzez właściwą pielęgnację i impregnację kostki.

Jak zapobiegać porastaniu kostki mchem i glonami?

Aby zapobiec porastaniu kostki brukowej mchem i glonami, należy przede wszystkim ograniczyć nadmierne gromadzenie się wody i zapewnić dobrą cyrkulację powietrza.

Ważne jest wykonanie właściwego spadku podłoża pod kostką, tak aby woda mogła swobodnie odpływać i nie tworzyły się kałuże. Trzeba też pamiętać o regularnym czyszczeniu spoin między kostkami.

Bardzo pomocne jest zastosowanie impregnatów hydrofobowych, które zapobiegają wnikaniu wody w głąb materiału. Można też okresowo spryskiwać kostkę środkami biobójczymi, hamującymi rozwój glonów i mchów.

Nie bez znaczenia jest lokalizacja kostki. Najlepiej układać ją w dobrze nasłonecznionych miejscach. Unikać zacienionych, wilgotnych zakamarków.

Podstawowe zalecenia

 • Zapewnij prawidłowy spadek i odwodnienie podłoża pod kostką.
 • Regularnie czyść spoiny między kostkami.
 • Impregnuj powierzchnię preparatami hydrofobowymi.
 • Stosuj okresowo środki biobójcze.
 • Unikaj zacienionych, wilgotnych miejsc.

Profesjonalne mycie kostki - kiedy warto zlecić specjalistom?

Profesjonalne mycie i renowacja kostki brukowej to dobre rozwiązanie, gdy mamy do czynienia z dużym zabrudzeniem lub uszkodzeniem nawierzchni. Eksperci dysponują odpowiednim sprzętem i środkami, by skutecznie przywrócić kostce piękny wygląd.

Warto skorzystać z ich usług, gdy:

 • Kostka jest mocno zzieleniała i porośnięta mchem lub glonami.
 • Powierzchnia kostki jest trwale zabrudzona smołą, olejami itp.
 • Występują duże plamy, których nie da się usunąć domowymi metodami.
 • Spoiny między kostkami są zapchane i wymagają gruntownego oczyszczenia.
 • Kostka ma liczne uszkodzenia i wżery wymagające renowacji.

Specjaliści dysponują profesjonalnym sprzętem do czyszczenia pod wysokim ciśnieniem oraz środkami, których nie kupimy w sklepach. Pozwala to gruntownie odnowić nawierzchnię z kostki brukowej i przywrócić jej estetyczny wygląd oraz funkcjonalność.

Podsumowanie

Kostka brukowa to popularny materiał, który niestety z upływem czasu traci swój pierwotny kolor i zaczyna zielenieć. Dzieje się tak pod wpływem czynników zewnętrznych - promieni UV, zanieczyszczeń, a także porastania glonami i mchami.

Aby temu zapobiec, trzeba pamiętać o regularnym czyszczeniu i konserwacji kostki. Pomocne będą specjalne preparaty czyszczące dostępne w sklepach. Warto też zadbać o odprowadzanie wody i cyrkulację powietrza wokół kostki.

Gdy zielenienie jest bardzo duże, lepiej zlecić mycie firmie profesjonalistów, którzy dysponują skutecznym sprzętem i środkami. Pomoże to gruntownie odnowić wygląd kostki i na dłużej zachować jej estetykę.

Choć całkowite zapobieżenie zmianom koloru kostki jest trudne, stosując się do kilku zasad pielęgnacji, można ten proces znacząco spowolnić i cieszyć się piękną nawierzchnią przez długie lata.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Który impregnat do drewna jest najlepszy? Jaki impregnat do drewna wybrać?
 2. Jak doświetlić poddasze - lukarny, okna połaciowe i świetliki dachowe
 3. Producent Marki Top Premium - CTS Chemistry
 4. Środki czyszczące kamień naturalny
 5. Kamień i rdza Glow - środek do usuwania rdzy i kamienia
Autor Marcin Malak
Marcin Malak

Będąc ekspertem branży budowlanej dzielę się wiedzą na temat skutecznych metod zabezpieczania betonu, tynków, elewacji przez wpływem czynników atmosferycznych i biologicznych.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły