Z góry i dołu gładki, wewnątrz porowata struktura - tak najprościej można opisać budowę silikonu spienionego. Przechodząc do głębszej analizy materiału, stwierdzamy zamkniętą strukturę porów, co oznacza że pomiędzy poszczególnymi komórkami nie ma połączeń. Closed- cell, czyli zamknięte komórki są odporne na drgania, hałas, przenikanie wilgoci. To jednak nie wszystkie właściwości, jakimi charakteryzuje się silikon spieniony.
Jaki jest silikon gąbczasty
Można go dowolnie ściskać, a on powróci do pierwotnego kształtu. Można poddawać go działaniu wysokiej temperatury (nawet do 300°C), a on to wytrzyma. Można umieścić go w miejscu narażonym na działanie promieniowania UV czy promieniowania jonizującego, środków chemicznych, gdzie zachodzą procesy utleniania, on to także wytrzyma. Bo wysoka wytrzymałość to jego cecha charakterystyczna. Spieniony silikon produkowany jest w szerokim zakresie gęstości (0,25 cm do 1 g/cm3) i miękkości, w różnych kształtach. Bardzo częstą spotykaną jego formą jest sznur o przekroju okrągłym, prostokątnym, trapezowym. Standardowo ma on kolor biały, ale ponieważ silikon daje się barwić, dostępne są sznury z silikonu spienionego w innych kolorach np. czarnym, a w ofertach niektórych producentów pojawia się informacja, że istnieje możliwość wykonania produktu w dowolnym kolorze RAL. Producenci sznurów oferują silikon gąbczasty w zwojach lub w odcinkach przyciętych według indywidualnych potrzeb.
Zastosowanie sznurów silikonowych
Skoro wytrzymały, elastyczny i ściśliwy, posiada doskonałe właściwości mechaniczne oznacza to, że potrzebny w przemyśle. A jeśli dodać, że jest bardzo dobrym izolatorem elektrycznym, nietoksyczny i neutralny (na jego powierzchni nie rozwinie się pleśń i grzyby, nie zajdą żadne reakcje chemiczne), oznacza to, że na pewno potrzebny jest w przemyśle. Po silikon spieniony w postaci sznura sięga branża elektryczna i stosuje go jako uszczelnienie obudów elektrycznych, opraw oświetleniowych (zwłaszcza tych montowanych na zewnątrz). Sięga budownictwo, branża grzewcza i chłodnicza (klimatyzatory, wentylatory). Sznury znajdują zastosowanie w sektorze hydraulicznym, barwiarskim, spożywczym - słowem wszędzie tam, gdzie panują wysokie temperatury i/lub agresywne warunki i w związku z tym pomiędzy środowiskami potrzebna jest skuteczna i wytrzymała bariera.
Sznury z silikonu spienionego były, są i będą szeroko wykorzystywane - producenci spienionych elastomerów wciąż produkt udoskonalają i już można dostać wygodne wersje z taśmą samoprzylepną, sznury z naniesioną powłoką fluorową lub PTFE, sznury ze znakowaniem.